بسم الله الرحمن الرحیم

• من انگیزه ندارم واسه دنبال کردن هدفم
  • حس و حال درس خوندن نیست
  • آخه صبر کردم که انگیزم بالا بره بعد شروع کنم به درس خوندن و تست زدن
  • و . . .

این جملات از متداول ترین جملاتی هست که دانش آموزان پایه و کنکوری ها یا هر انسانی که میخواد واسه هدفی تلاش کنه ممکنه به زبون بیاره.

اصلا بیا داستانی بریم جلو

تق تق       کیه؟؟           انگیزه ام         انگیزه؟؟

بله انگیزه هستم و میخوام بیام و وارد زندگیت بشم که از این به بعد تو واسه دنبال کردن اهدافت و اجرا کردن برنامه ها،ورزش کردن و خوش اخلاق بودن و . . . انگیزه داشته باشی

نظرت راجع به این داستان فرضی چیه؟

به نظر تو هم خنده دار میاد نه؟  که یه روز در بزنن و بگن من انگیزه هستم و اومدم تو زندگیت

اما متاسفانه خیلی از ادمها راجع به انگیزه دقیقا همینطوری فکر میکنن و یه ذهن منتظر دارن و اگر هم ازشون بپرسی به طور مثال که چرا هر روز درس نمیخونی با ساعت مطالعه و تعداد تست خوب ؟؟ میگن آخه انگیزه ندارم،حسش نیست

واقعیت اینه که انگیزه پا نداره که بیاد ما باید بیاریمش و خود ما هستیم که کم یا زیادش میکنیم

خب آقا ما چیکار کنیم؟ راجع به انگیزه چطوری فکر کنیم؟

در بحث انگیزه برای دنبال کردن اهداف مثل (ورزش کردن منظم،درس خواندن،مطالعه غیر درسی ) و اهداف دیگه با دو مشکل مواجه هستیم

1  ایجاد انگیزه برای شروع تغییرات در زندگی

2  افزایش انگیزه و مداومت در با انگیزه بودن

امروز رو اختصاص میدیم به مورد اول

برای اینکه یه انگیزه دایمی ایجاد کنیم از دو تکنیک کمک میگیریم

البته این رو داخل پرانتز بگم که همه ی ما انسانها انگیزه داریم فقط کم و زیاد داره

1  چقدر هدفت مال خودته؟ 

یعنی هدفی که تو زندگیت انتخاب کردی واقعا از سر علاقه خودت هست یا یه هدف تحمیلیه ؟

مثلا رشته ای مثل پزشکی یا دندانپزشکی رو انتخاب میکنی فقط برای اینکه از دید دیگران با کلاسه یا فکر میکنی که تنها راه پولدار شدن قبولی تو این رشته های دانشگاهی یا رشته های پرطرفدار انسانی،تجربی و ریاضی هست ؟  

یا واقعا به هدفی که انتخاب کردی علاقه داری و یه میل درونی بهش داری و دوست داری که اون شغل رو ادامه بدی؟

من دعوتت میکنم به خلوت کردن با خودت و به این سوال فکر کردن که ببینی منشا انتخاب هدفت چی بوده و بهت این اطمینان رو میدم بعد از خلوت با خودت و انتخاب یه هدف (در این مثال رشته دانشگاهی مورد علاقت) که از سر عشق و علاقه باشه انگیزه ات برای شروع و ادامه دادن دو چندان میشه

2  اهرم رنج و لذت

بزار خیلی ساده  این تکنیک رو بهت یاد بدم.هر انسانی هر کاری رو انجام میده برای فرار از یک رنج و رسیدن به یک لذت هست

مثلا اگه ما تشنه باشیم؛آب مینوشیم تا از رنج تشنگی فرار کنیم و به لذت سیرآبی برسیم.

مغز ما به صورت پیشفرض وظیفش اینه که ما رو در این حالتی که هستیم نگه داره و تنبلی کنه.اما با استفاده از این اهرم میایم وادارش میکنیم به ایجاد تغییرات

مثلا وادارش میکنیم از دایره امن خارج بشه و بیشتر درس بخونه،بیشتر تست بزنه و تمرکز بالایی داشته باشه   و حتی خودمون هم تنبلی کردن رو کنار بزاریم و هر روز واسه اجرا کردن برنامه درسیمون تلاش کنیم و تا آخر هفته به یک جمع ساعت مطالعه،تعداد تست و حجم خوبی از مطالب درسی برسیم

چطوری ازش استفاده کنیم؟

جونم واست بگه که خیلی ساده هست یه برگه بر میداری و اونو از وسط صفحه به دو قسمت تقسیم میکنی اینطوری

و اینطوری قسمت رنج ها رو پر میکنی و همچنین لذت هایی که اگر تغییر کنی و با انگیزه باشی و زیاد تلاش کنی میتونی تجربشون کنی

و هر بار با مرور کردن این لیست خودت رو وادار میکنی به تغییر کردن و انگیزه خودت رو واسه حرکت کردن و ایجاد یه تغییر جدید در درس خوندن یا زندگیت میکنی و اینطوری هم به صورت ذهنی و هم عملی داری اون اهرم رنج و لذت رو در ذهنت در جای درستش بکار میبری

جمع بندی :

1. پس انگیزه یه چیزی بیرون از ما نیست و ما نباید یه ذهن منتظر داشته باشیم
  2. در مورد انگیزه دو مشکل داریم اکثرا  یکی ایجاد و دومی نگهداشتن اون
  3. باید ببینیم هدفمون چقدر مال خودمون هست
  4.  و آخری از اهرم رنج و لذت به درستی استفاده کنیم

منظر قسمت های بعدی باشید.

اگر تلاشگرید موفق باشید.

داستان انگیزشی

داستان انگیزشی 2

روش رسیدن به درصد بالا در درس های عمومی

چطوری انگیزه خودم رو واسه درس خوندن زیاد کنم؟ 1

انگیزه ,رو ,یه ,  ,درس ,هست ,رنج و ,درس خوندن ,اهرم رنج ,و لذت ,راجع به

مشخصات

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها

اطلاعات پزشکی و سلامت mcndworld نقد و بررسي فيلم ها خدمات چاپ doctorteh جوانسازي و زيباسازي پوست تفریح و سرگمی با ما ناپ کامرس فردین نیوز ketabekonkour